Światowy Dzień Zespołu Downa – 21 marca

21 marca obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa – z tej okazji nasze Stowarzyszenie wraz z Witnickimi Promyczkami organizuje happening w godz. 13-16 na Chrobrego 34 (nieopodal Mc Donalds).

Celem obchodów jest budowanie świadomości na temat Zespołu Downa a także tolerancji i wrażliwości na potrzeby osób nim dotkniętych.  W programie m.in: wystawa zdjęć, prezentacje Stowarzyszeń działających na rzecz osób z zespołem Downa, wymiana doświadczeń, porady specjalistów, poczęstunek.

Zapraszamy Was serdecznie do wspólnego świętowania 🙂

W tym roku hasłem Światowego Dnia Zespołu Downa jest “What I bring to my community”? Co daję mojej społeczności? Światowy Dzień Zespołu Downa został ustanowiony w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Od 2012 organizowany jest pod patronatem ONZ.

Data obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa jest symboliczna. Przypada na 21 dzień  trzeciego miesiąca w roku, bo właśnie  ten dodatkowy trzeci chromosom w 21 parze chromosomów powoduje powstawanie tej wady genetycznej.
Nazwa Zespół Downa – pochodzi od nazwiska brytyjskiego lekarza Johna Langdona Downa, który jako pierwszy opisał zespół w1866 roku, a dopiero w 1959 roku Jerome Lejeune odkrył, że za nieprawidłowościami w rozwoju stoi trisomia 21 chromosomu.
Na znak integracji z wszystkimi dotkniętymi tym zespołem, 21 marca zakładamy kolorowe skarpety nie do pary. Jest to symbol niedopasowania społecznego i genotypowego z jakim zmagają się te osoby.  W Polsce żyje ok. 60 tysięcy osób z Zespołem Downa. Dziecko z ZD może pojawić się w każdej rodzinie, niezależnie od rasy, uwarunkowań ekonomicznych, kulturowych.

 

O naszym wydarzeniu piszą:

http://www.gorzow.pl/PL/3236/4934/21_marca_Swiatowy_Dzien_Zespolu_Downa/k/

http://www.radiogorzow.pl/obchody-swiatowego-zespolu-downa/

http://www.gorzow.com/informacje2015/71606.html

http://www.gorzow.awf.poznan.pl/42-aktualnosci/aktualnosci-2018/463-zaproszenie-na-obchody-swiatowego-dnia-zespolu-downa.html